تبلیغات
مطالب اینترنتی - اشتباهات احمقانه انسان های باهوش
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده وبلاگ
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مطالب اینترنتی


مفیدستان:

ماهنامه آینده روشن: یکی از انسان های باهوش روی زمین، در حال حاضر، ترنس تائو است که نمره ضریب هوشی ۲۳۰ را در اختیار دارد. او در سال ۱۹۷۵ در استرالیا از پدر و مادری هنگ کنگی به دنیا آمد و از بدو تولد در حال شکستن رکوردها و غافلگیر کردن دنیاست. در دو سالگی قادر به انجام دادن حساب های ابتدایی بود و در ۱۰ سالگی در المپیاد بین المللی ریاضی شرکت کرد و با کسب مدال برنز، جوان ترین برنده آن دوره بود.

در دو سال بعدی این رقابت ها، تائو مدال نقره و طلا را نیز از آن خود کرد و هر مرتبه نیز به عنوان جوان ترین برنده تاریخ رقابت ها لقب گرت. در ۱۵ سالگی او توانست مقاله تحقیقاتی خود را منتشر کند و در ۱۶ سالگی مدرک افتخاری از سوی دانشگاه فلیندرز آدلاید را دریافت کرد و در سال بعد از آن دوره ارشد خود را نیز به اتمام رساند.

او تاکنون توانسته است ۲۵۰ مقاله تحقیقاتی و ۱۷ کتاب را منتشر کند. او جوایز فراوانی را نیز کسب کرده است که مهم ترین آنها مدال رشته های مشهور در سال ۲۰۰۶ است که آن را جایزه نوبل ریاضیات می دانند. با این همه استعداد دور از انتظار نیست که او به مدیری موفق تبدیل شده باشد. او هر روز انسان های باهوشی را در دفتر کارش می بیند و برای انسان های باهوش این توصیه ها را دارد:

اشتباهات احمقانه انسان های باهوش

مسئولان مصاحبه های کاری یک چیز شگفت انگیز مشترک را در ذهن دارند: کسی که باهوش تر است (در معنای بیداری و آگاهی، هماهنگی با محیط اطراف و کنجکاوی درباره جهانی گسترده تر) به فروتنی تمایل بیشتری دارد. یک دلیل این است که افراد بسیار باهوش و با استعداد به خودشان شک دارند؛ زیرا می دانند جهان بسیار بزرگ تر و عظیم تر از دانش محدود آنهاست. آنها ممکن است تجربه ای فوق العاده و توانایی قضاوتی باورنکردنی داشته باشند اما در عین حال می دانند همیشه چیزی برای دانستن وجود دارد؛ حتی درباره موضوعی که در حوزه آشنایی و علاقه آنها قرار دارد.

آنها که توانایی کمتری دارند و کمتر کنجکاو هستند، شک بسیار کمی به خود دارند. آنها در مصاحبه می گویند: «من در هر جنبه این موضوع یک متخصص هستم.» آنها اغراق نمی کنند؛ زیرا واقعا به این مسئله باور دارند. آسوده صحبت می کنند و راحت تر جواب می گیرند. این لاف پهلوانی برای یک کودک زیباست، اما برای یک فرد بزرگسال هشدار دهنده به نظر می رسد. این افراد ذهن خود را می بندند؛ زیرا معتقدند همه چیز را می دانند.

یادگیری برای ذهن های بسته سخت ترین کار ممکن است. جویندگان کار هر روز در سراسر جهان با رزومه های خود این طرف و آن طرف می روند و مصاحبه گران هر روز آدم های زیادی را می بینند که باید کتاب درون ذهن آنها را بشکافند. آن را بخوانند و انتخاب کنند؛ اما بعضی ها هستند که بیشتر از یک کتاب در خود دارند. این ۱۰ دلیلی است که چرا این دسته از مردم به خودشان شک دارند:

۱٫ آنها از باتجربه ها یاد گرفته اند و نمی توانند خیلی زود خود را در چنین رده ای قرار دهند.

۲٫ آنها می دانند خیلی چیزها وجود دارد که نمی دانند و میزان دانش این افراد در برابر تمامی دانش موجود مانند یک کوتوله در برابر یک غول است.

۳٫ آنها می دانند تخصص و دانشی که دارند فقط بخشی از وجود آنها را می سازد. آنها هیچ گاه از میزان سواد و تجربه خود راضی نیستند.

۴٫ آنها می دانند هر فردی، دانشی وسیع در وجود خود دارد. آنها نمی خواهند تمامی گفتگوها درباره آنها باشد.

۵٫ آنها بیشتر بر تجاربی که ندارند تمرکز می کنند تا آنچه در اختیار دارند.

۶٫ آنها بیشتر به کار و ماموریت خود اهمیت می دهند تا برند شخصی خودشان.

۷٫ آنها وقتی در معرض توجه عموم قرار می گیرند احساس راحتی نمی کنند.

۸٫ با کمک به دیگران احساس رضایت می کنند نه با صحبت کردن درباره خودشان.

۱۰٫ هیچ رهبر و مدل خوبی برای آنها وجود ندارد که بگوید «تو فوق العاده ای». آنها یاد نمی گیرند چگونه با اعتماد به نفس روی پای خود بایستند.

افراد باهوش با وجود استعدادشان در زندگی مرتکب اشتباه هایی می شوند که نتیجه اش می شود انتخاب «شغل و زندگی شخصی شایسته یک فرد متوسط یا حتی کم هوش»! اما باهوش ها چه اشتباه های احمقانه ای مرتکب می شوند؟

اشتباهات احمقانه انسان های باهوش

۱٫ فکر به جای عمل

باهوش ها چون توانایی و مهارت بیشتری برای فکر کردن دارند، موقع عمل باز هم فکر می کنند؛ به ویژه وقتی قرار است تغییر ایجاد کنند یا به اصطلاح «دنیا را نجات دهند»، موقع عمل باز هم سر خود را با نظریه و تحقیق گرم می کنند.

۲٫ نادیده گرفتن «طراحی و جنبه های زیبایی شناسی»

اگر در کار خودتان متخصص و باهوش هستید، ممکن است آن قدر درگیر جزییات و کارایی فنی یک شیء شوید که فراموش کنید مردم عادی به «احساس کلی» به یک محصول بها می دهند، نه به یک ویژگی خیلی فنی دیگر! مثلا وقتی اولین «آی پاد» روانه بازار شد، آدم های خیلی فنی گفتند: «اوه! این خیلی گران است، از دید فنی هم چیز خیلی بیشتری از دیگر موزیک پلیرهای دیگر ندارد؛ با نصف این قیمت می شود یک ام پی تری پلیر قدیمی خرید.» ولی مردم برای خریدن «آی پاد» جدید پول دادند، چون احساس کلی از به دست گرفتن آن را خیلی دوست داشتند!

۳٫ کم اهمیت تلقی کردن تلاش

برای موفق شدن تلاش و استمرار و اصرار مهم تر از استعداد است ولی باهوش ها از آنجا که سریع تر درک می کنند و برای نمره خوب گرفتن به تلاش زیادی نیاز ندارند، در نتیجه، آن زمانی که به تلاش و استمرار برای موفقیت نیاز دارند از پس آن چالش بر نمی آیند. باهوش ها در بچگی بعد از هر موفقیت کوچک چنین می شنوند: «آفرین. چه دختر/پسر باهوشی» و گمان می کنند باهوش بودن بخشی از شخصیت و جزوی از وجود آنهاست. بعدها وقتی نتوانند از پس کاری در همان لحظه بر آیند اصلا به آن کار دست نمی زنند و سراغش نمی روند زیرا اصولا با چالش ناشی از تلاش بیگانه اند.

اشتباهات احمقانه انسان های باهوش

۴٫ احترام بیش از حد به چهره های شاخص و مقامات

البته این فقط اشتباه باهوش ها نیست ولی اگر شما به متخصص ها، افراد معروف و سرشناس یا تحصیل کرده های یک رشته بیش از حد احترام بگذارید، دامی در راه شما نهفته است. پروفسور «استنلی میلگرام» روانشناس می گوید: «بیشتر مردم و از جمله باهوش ها دستور مقامات را بی چون و چرا اطاعت می کنند، حتی زمانی که می دانند نتیجه اش به ضرر همه است.» متاسفانه افراد باهوش دنباله روهای سر به راهی هستند.

آنها امکان دارد تمامی عمر خود را حتی در قالب حرفه ای و تخصصی به لذت بخشیدن به مقامات (مثلا روسای خود) صرف کنند و از دانش، زمان، تخصص و هوش خود برای خدمت به آنها استفاده کنند، آن قدر که اصلا نتوانند به این فکر کنند که خودشان می خواسته اند چه کار متفاوتی انجام دهند.

۵٫ غرور و اعتماد به نفس کاذب

باهوش ها وقتی می بینند در کاری موفق اند این امر به آنها القا می شود که در همه زمینه های غیرمرتبط هم صاحب نظر هستند! باهوش ها می خواهند همیشه از «میان بر» به مقصد برسند و به خیال خودشان زرنگی کنند! به همین دلیل بیشتر از افراد باهوش متوسط خطا می کنند. توصیه «تایم» این است: «اگر در رشته خود تحصیل کرده و صاحب نظر هستید، گمان نکنید درباره همه چیز صاحب نظرید!»

۶٫ ارزش دهی بیش از اندازه به تحصیلات

نویسنده مشهور آمریکایی، مارک تواین، زمانی گفته بود: «اجازه ندهید آموزش و پرورش و آموزش عالی در آموزش ما تداخل کند!» در واقع باهوش ها فکر می کنند آنچه و آن گونه که در مدرسه و دانشگاه یاد می گیرند، تنها مسائل قابل یادگیری و تنها شیوه یادگیری هستند. بسیاری از باهوش ها میان «آموزش» و «درس خواندن» تفاوتی قائل نمی شوند و یادگیری تجربی را کم اهمیت می دانند؛ از آن بدتر، ارزش آدم ها را از روی تحصیلات شان می سنجند و چشم خود را روی دیگر ویژگی های بسیار مختلف و متنوع افراد می بندند.

منبع: هافینگتون پستلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

افراد باهوش این کارها را نمی کنندافراد باهوش این کارها را نمی کنند انسان های موفقافراد باهوش و موفقانسان باهوش باهوش عوامل ضعیف بودن انسان‌ها در برابر مشکلات زندگی و …عوامل ضعیف بودن انسان‌ها در برابر مشکلات زندگی و راههای قوی شدن در برابر مشکلات در عصر ایران وارنا، تفرجگاه جوانان اروپایی عکس شهری که دراکولا در آن متولد شد عکس رونمایی نوشته های خواندنی روح‌اله شنبه ‏ ‏ اگر جمعیت چین به شکل یک صف از مقابل شما راه بروند، این صف یوکن رسانه برتر موفقیتیوکن مجله ایست تصویری که تلاش می کند هر آنچه انسان های موفق درباره موفقیت از دیروز تا روان شناسیدلهرهخشمافسردگی وسواساختلالات …پالایش یا فیلتر ذهنی از ویژگی های این الگوی تفکر وجود نوعی دید تونلی است که به موجب آن قانون کارما چیست نیروی کارما …قانوننیرویکارماقانون کارما چیست نیروی کارما آیا جهان دارای یک سی پی یو مرکزی، برای تعیین زندگی صحنه عشق است و امید کسی از یاس به جایی …آرزویم همه این است نتراود اشک از چشم تو هرگز مگر از شوق زیاد نرود لبخند از عمق نگاهت نقد و بررسی فیلم دختر از دست رفته به …اخطارکلیه قسمت های بُلد پُر رنگ شده در متن،داستان فیلم را به طور کامل لو می دهدهنر برخورد با آدم‌های غیرمنطقی یک پزشکدر اینجا این آدم‌های غیرمنطقی را به دسته‌هایی تقسیم می‌کنم – آنهایی که نمی‌شود اشتباهات احمقانه انسان های باهوش اشتباهات احمقانه انسان های باهوش گردآوری توسط بخش روانشناسی اشتباهات انسان های باهوش انجمن راسخون اشتباهات احمقانه انسان های باهوش انجمن راسخون ، اشتباهات احمقانه انسان های کارش می بیند و برای انسان های باهوش این اشتباهات احمقانه انسان های باهوش پایگاه خبری تحلیلی ناطقان اشتباهات احمقانه انسان های باهوش اشتباهات احمقانه انسان های باهوش کسی که باهوش تر است اشتباهات احمقانه انسان های باهوش مگیتو … مهارت های زندگی اشتباهات احمقانه انسان های باهوش یکی از انسان های باهوش روی اشتباهات انسان های باهوش اشتباهات احمقانه انسان های باهوش برترین‌ها دمادم اشتباهات احمقانه انسان های اشتباهات احمقانه انسان های باهوش افزایش ۶‌ماهه میانگین سن اشتباهات احمقانه انسان های باهوش بازار خبر دمادم اشتباهات احمقانه انسان های را در دفتر کارش می بیند و برای انسان های باهوش این توصیه اشتباهات احمقانه انسان های باهوش اشتباهات احمقانه انسان های باهوش اخبار اشتباهات احمقانه انسان های اشتباهات احمقانه انسان‌های‌باهوش ناطقان اشتباهات احمقانه انسان یکی از انسان های باهوش اما باهوش ها چه اشتباه های احمقانه اشتباهات احمقانه انسان های باهوش رایافان اشتباهاتاحمقانهانسان اشتباهات احمقانه انسان های اشتباهات احمقانه انسان های باهوش اردیبهشت اشتباهات احمقانه انسان های باهوش اشتباهات احمقانه انسان های باهوش یکی از انسان های باهوش اشتباهات انسان های باهوش اسكلت انسان های غول پیكر سرگذشت انسان های موفق عجیب ترین انسان های دنیا انسان های حیوان نما عكس انسان های اولیه انسان های نخستین انسان های عجیب غریب فسیل انسان های اولیه

مطلب اشتباهات احمقانه انسان های باهوش در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :اشتباهات احمقانه انسان های باهوش
http://mofidestan.ir/%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%87%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%ad%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%b4/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 11 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسنده وبلاگ
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر